Zakaj razjokavanje otrok ni rešitev

Uredništvo
07 septembra, 2024

Jok je eden od prvih in najpomembnejših načinov, s katerim otroci komunicirajo s svetom. Dojenčki in majhni otroci nimajo besed, da bi izrazili svoje potrebe, zato je jok njihov glavni kanal za sporočanje nelagodja, strahu, lakote, utrujenosti in čustvene stiske. V preteklosti je bila pogosta praksa t.i. “razjokavanje”, kjer starši otroka pustijo jokati brez tolažbe, dokler ne neha sam od sebe. Vendar sodobna psihološka dognanja kažejo, da je ta pristop škodljiv za otrokov čustveni, socialni in nevrološki razvoj. V tem članku bomo raziskali pomen joka, zakaj je razjokavanje škodljivo in kako lahko starši otroku pravilno nudijo oporo.

1. Pomen joka pri otroku

Jok pri otroku ni le refleksna reakcija na nelagodje, ampak ključna oblika komunikacije in čustvenega izražanja. Preko joka otrok sporoča svoje potrebe in si zagotavlja bližino, pozornost ter skrb, kar je bistveno za njegov občutek varnosti in zaupanja v svet.

a) Jok kot signal za fizične potrebe

Pri novorojenčkih in majhnih otrocih je jok pogosto povezan s fizičnimi potrebami, kot so lakota, žeja, utrujenost ali potreba po previjanju. V zgodnjem obdobju razvoja otrok nima drugih načinov, kako bi te potrebe sporočil, zato je jok njegova glavna oblika komunikacije.

b) Jok kot izraz čustvenih potreb

Z odraščanjem otrok začne jokati tudi zaradi čustvenih razlogov. Dojenčki in malčki jokajo, ko so osamljeni, prestrašeni ali ko potrebujejo tolažbo. Jok je način, kako otrok išče varnost in bližino pomembnih odraslih oseb. Čustvena potreba po varnosti je za otroka enako pomembna kot fizične potrebe po hrani in spanju.

c) Jok kot razvojna stopnja

Otrokov jok se razvija skupaj z njegovim razvojem. Starejši dojenčki in malčki pogosto jokajo, ko se soočajo z izzivi, kot so frustracije zaradi omejenih zmožnosti izražanja ali ko se učijo novih veščin. Jok je del učenja regulacije čustev in obvladovanja stresa, pri čemer otrok potrebuje pomoč staršev, da se nauči pomiriti in obvladati svoja močna čustva.

2. Zakaj je razjokavanje škodljivo?

Razjokavanje, kot metoda, pri kateri starši ne reagirajo na otrokov jok, temelji na prepričanju, da se bo otrok sčasoma “naučil” sam pomiriti. Vendar pa raziskave kažejo, da lahko ta pristop vodi do dolgoročnih negativnih posledic za otrokov razvoj.

a) Zmanjšano zaupanje in navezanost

Dojenčki, ki so deležni ustrezne in pravočasne tolažbe, razvijejo varno navezanost na svoje starše. Varna navezanost pomeni, da otrok zaupa, da bodo njegove potrebe zadovoljene, kar krepi občutek varnosti in stabilnosti. Če je otrok pogosto prepuščen sam sebi in njegovo jokanje ostane brez odziva, lahko razvije negotovo navezanost, kar vpliva na njegovo sposobnost zaupanja v svet in ljudi okoli sebe. Razjokavanje otroku pošilja sporočilo, da njegove potrebe niso pomembne, kar lahko zmanjša njegovo samozaupanje in občutek varnosti.

b) Povečana raven stresa in škodljiv vpliv na možgane

Ko otrok joka, njegovo telo sprošča stresne hormone, kot je kortizol. Če otrok dolgo in pogosto joka brez tolažbe, se raven kortizola v telesu poviša. Dolgotrajna izpostavljenost visokim ravnem stresnih hormonov lahko negativno vpliva na razvoj možganov, zlasti v prvih letih življenja, ko so možgani najbolj občutljivi. Študije so pokazale, da lahko kronični stres vpliva na razvoj nevronov in na otrokovo sposobnost uravnavanja čustev v kasnejših fazah življenja.

c) Neuspešen razvoj čustvene regulacije

Otroci se ne rodijo z zmožnostjo samopomiritve. To je veščina, ki jo razvijajo s pomočjo staršev in skrbnikov, ki jih učijo, kako obvladati močna čustva in stresne situacije. Če otrok ni deležen ustrezne podpore in tolažbe, se ne nauči, kako obvladati svoja čustva. Posledično lahko v kasnejšem življenju razvije težave z obvladovanjem jeze, tesnobe ali žalosti.

d) Dolgotrajne čustvene posledice

Otroci, ki so pogosto prepuščeni razjokavanju, lahko razvijejo občutek nevrednosti, saj njihove potrebe niso izpolnjene. To lahko vpliva na njihovo samopodobo in povzroči težave v prihodnjih odnosih. Otrok, ki ne dobi podpore v trenutkih stiske, lahko postane čustveno bolj zaprt in nezaupljiv do drugih ljudi.

3. Kako pravilno nuditi otroku potrebno oporo?

Ko otrok joka, je pomembno, da starši nanj reagirajo s sočutjem, potrpežljivostjo in razumevanjem. Pravilno odzivanje na jok ne pomeni le pomirjanja otroka, ampak tudi pomoč pri učenju čustvene regulacije in občutka varnosti.

a) Takojšnja odzivnost

Ko otrok joka, je pomembno, da se starši hitro odzovejo. Tako otrok ve, da so njegove potrebe slišane in izpolnjene. To poveča njegovo zaupanje v skrbnike in mu pomaga razviti občutek varnosti. Takojšnja odzivnost ne pomeni vedno takojšnje rešitve problema, ampak je ključna že prisotnost in tolažba.

b) Fizična bližina in tolažba

Otroci, zlasti dojenčki, se pogosto pomirijo s fizično bližino staršev. Objemi, zibanje, božanje in nežen glas lahko otroku pomagajo, da se umiri in čuti varnost. Fizični stik je bistven za otrokovo čustveno pomiritev, saj sprošča hormone, kot je oksitocin, ki zmanjšuje stres in ustvarja občutek varnosti.

c) Razumevanje vzroka joka

Namesto, da bi jok razumeli kot nadlogo ali manipulacijo, je pomembno, da starši poskušajo ugotoviti vzrok zanj. Ali je otrok lačen? Utrujen? Prestrašen? Preobremenjen? Razumevanje vzroka joka pomaga staršem pravilno reagirati in otroku nuditi ustrezno podporo. Prav tako starši ne smejo prezreti čustvenih potreb otroka, ki so enako pomembne kot fizične potrebe.

d) Učenje samopomiritve z vodenjem

Medtem ko je pomembno, da starši otroka tolažijo, je prav tako ključno, da ga postopoma učijo strategij za samopomiritev. To lahko vključuje nežne tehnike dihanja, igro, ki zmanjšuje stres, ali pogovor o čustvih. Pomembno je, da otrok čuti podporo, medtem ko se uči obvladovati svoja čustva.

e) Doslednost in predvidljivost

Otrok se najbolje počuti v okolju, ki je predvidljivo in stabilno. Dosledno odzivanje staršev na otrokove potrebe pomaga razviti občutek varnosti. Če otrok ve, da bo vedno deležen podpore in tolažbe, ko jo potrebuje, se bo manj zanašal na jok kot edino sredstvo komunikacije.

Razjokavanje otrok ni rešitev, saj ignoriranje otrokove stiske lahko vodi do dolgotrajnih negativnih posledic za njegov čustveni in nevrološki razvoj. Jok je ključno sredstvo komunikacije, preko katerega otrok izraža svoje potrebe, in naša naloga je, da se nanj ustrezno odzivamo z ljubeznijo, potrpežljivostjo in razumevanjem. Nuditi otroku oporo, ko joka, je bistveno za razvoj varne navezanosti, zmožnosti čustvene regulacije in zdravega samozaupanja, kar postavlja temelje za uspešne odnose in čustveno stabilnost v kasnejšem življenju.

Uredništvo

Uredništvo našega bloga skrbi za redno objavljanje strokovnih prispevkov sodelavcev, objavljanje zgodb iz projekta Resnične zgodbe ter novic vezanih na delovanje inštituta.

Morda vas bo zanimalo tudi: