Zakaj odložiti telefon in ugasniti televizijo med obroki?
Raziskave kažejo, da uporaba telefonov in gledanje televizije med obroki negativno vpliva na naše prehranjevalne navade, prebavo ter družinske odnose, saj vodi do nezavednega prehranjevanja in zmanjšuje kakovost medosebne komunikacije. Odlaganje elektronskih naprav med obroki nam omogoča bolj zavestno prehranjevanje, krepitev družinskih vezi in predstavlja dragocen odmor od digitalne preobremenjenosti, kar izboljšuje naše fizično in duševno zdravje.
9. aprila 2025
Deli članek

Gotovo se vam je že zgodilo, da ste med večerjo z družino pregledovali elektronsko pošto ali pa ob kosilu nenamerno pojedli celotno porcijo, medtem ko ste bili zatopljeni v najljubšo serijo. Čeprav se zdi sočasno prehranjevanje in uporaba elektronskih naprav učinkovita izraba časa, raziskave kažejo, da ima lahko ta navada presenetljivo negativne posledice za naše telesno in duševno zdravje ter družinske odnose.

Obstaja več prepričljivih razlogov, zakaj bi morali razmisliti o tem, da bi med obroki odložili telefone in ugasnili televizorje.

Zavedanje o prehranjevanju in nadzor nad količino zaužite hrane

Ko smo osredotočeni na zaslone, naši možgani težje spremljajo, koliko hrane v resnici zaužijemo. Ta pojav, ki ga strokovnjaki imenujejo “nezavedno prehranjevanje”, lahko vodi do prekomernega uživanja hrane. Študije kažejo, da ljudje, ki se prehranjujejo ob gledanju televizije ali uporabi pametnih telefonov, običajno zaužijejo do 25 % več kalorij, saj zamudijo telesne signale sitosti.

Nasprotno pa nam zavedanje o prehranjevanju omogoča, da smo bolj prisotni v trenutku, bolje zaznavamo okuse, teksture in arome hrane ter uživamo v izkušnji hranjenja. To pripomore k večjemu zadovoljstvu z manjšimi porcijami in izboljša našo sposobnost prepoznavanja, kdaj smo zares siti.

Krepitev družinskih vezi

Skupni obroki predstavljajo dragoceno priložnost za krepitev družinskih vezi. Ko odložimo elektronske naprave, ustvarimo prostor za pristne pogovore, deljenje vsakodnevnih izkušenj in izgradnjo globljih odnosov. Raziskave kažejo, da imajo družine, ki redno skupaj obedujejo brez motenj tehnologije, boljšo komunikacijo in močnejše medsebojne povezave.

Za otroke in mladostnike so ti trenutki še posebej pomembni. Redni družinski obroki brez elektronskih motenj so povezani z boljšim duševnim zdravjem, višjo samopodobo in manjšo verjetnostjo tveganega vedenja pri mladih.

Izboljšanje prebave in uživanja v hrani

Naše telo najbolje prebavlja hrano, ko smo sproščeni in osredotočeni na prehranjevanje. Uporaba elektronskih naprav med obroki pogosto sproži stanje “boj ali beg”, kar lahko negativno vpliva na prebavne procese. Počasnejše, bolj zavestno prehranjevanje ne omogoča le boljše prebave, temveč povečuje tudi naše uživanje v hrani.

Zmanjšanje stresa in izboljšanje duševnega zdravja

Neprestana povezanost z napravami lahko povzroči “digitalno preobremenitev”, ki prispeva k stresu in tesnobi. Obroki brez tehnologije ponujajo dragocen odmor od neprestanega dotoka informacij in obvestil. Ta kratki odmiki lahko delujejo kot mini meditacije v našem dnevu in pripomorejo k boljšemu splošnemu duševnemu zdravju.

Praktični nasveti za uvedbo sprememb

Prehod na obroke brez tehnologije morda ni enostaven, zlasti če so elektronske naprave že dolgo del vaših prehranjevalnih navad. Tukaj je nekaj praktičnih nasvetov za postopno uvedbo sprememb:

  • Začnite z enim obrokom na dan brez tehnologije
  • Ustvarite “območje brez naprav” v jedilnici ali kuhinji
  • Predlagajte teme za pogovor pred začetkom obroka
  • Postavite zgled z lastnim vedenjem, še posebej če imate otroke
  • Bodite potrpežljivi – nove navade zahtevajo čas

Vsak korak stran od zaslonov med obroki je korak k bolj zavestnemu, zdravemu in povezanemu življenju. Poskusite že danes in opazujte, kako se izboljšajo vaši obroki in odnosi.