Zakaj nastniki težko ubesedijo svoja čustva?
Težave najstnikov pri ubesedenju čustev so rezultat kompleksne interakcije nevrobioloških, psiholoških in socialnih dejavnikov. Razumevanje teh dejavnikov lahko pomaga staršem, učiteljem in drugim pomembnim odraslim, da ustvarijo okolje, kjer najstniki postopoma razvijajo sposobnost prepoznavanja in izražanja svojih čustvenih izkušenj.
3. marca 2025
Deli članek

Starši in učitelji pogosto opažajo, da najstniki s težavo izražajo svoja čustva. “Kako je bilo v šoli?” se pogosto konča z enozložnim odgovorom “V redu,” medtem ko nebesedno vedenje kaže na popolnoma drugačno zgodbo. Ta članek raziskuje kompleksne psihološke, nevrobiološke in socialne dejavnike, ki pojasnjujejo, zakaj najstniki pogosto težko ubesedijo svoja čustva, in ponuja praktične pristope za podporo njihovega čustvenega razvoja.

Nevrobiološki dejavniki: Možgani v izgradnji

Razvoj prefrontalnega korteksa

Eden ključnih razlogov za težave najstnikov pri izražanju čustev je nedokončan razvoj prefrontalnega korteksa, dela možganov, ki je odgovoren za izvršilne funkcije, vključno s samoregulacijo in sposobnostjo povezovanja čustev z besedami.

Konkretni primer:
Petnajstletna Maja doživi intenzivno razočaranje, ko ni izbrana v šolsko košarkarsko ekipo. Ko jo mama vpraša, kako se počuti, Maja odgovori: “Ne vem, vseeno mi je.” V resnici doživlja kompleksno mešanico žalosti, sramu, jeze in razočaranja, vendar nima kognitivnih orodij, da bi te občutke ločila in jih poimenovala.

Povečana aktivnost amigdale

Najstniški možgani kažejo povečano aktivnost amigdale, centra za čustva, in zmanjšano povezanost med amigdalo in prefrontalnim korteksom. To pomeni, da najstniki doživljajo čustva intenzivneje, hkrati pa imajo manjšo sposobnost za njihovo uravnavanje in besedno izražanje.

Konkretni primer:
Ko Luka dobi slabo oceno pri matematiki, občuti intenziven val čustev, ki ga preplavijo. Čeprav učiteljica opazi njegovo vznemirjenost in ga povpraša, ne more artikulirati svojih občutkov. Kasneje doma eksplodira v napad jeze zaradi navidezno nepomembnega komentarja.

Spremembe v dopaminskem sistemu

Med adolescenco pride do dramatičnih sprememb v dopaminskem sistemu, ki vpliva na motivacijo, nagrajevanje in čustveno procesiranje. Te spremembe so delno odgovorne za intenzivna nihanja razpoloženja, ki jih najstniki pogosto doživljajo.

Konkretni primer:
Jan se v enem dnevu počuti evforično zaradi všečka na družbenih omrežjih, potem doživlja globoko razočaranje zaradi nepovabila na zabavo, nato pa intenzivno navdušenje nad novo videoigro. Ta hitra nihanja otežujejo prepoznavanje in poimenovanje čustvenih stanj.

Psihološki dejavniki: Iskanje identitete

Proces individuacije

Ključna razvojna naloga adolescence je formiranje avtonomne identitete, kar pogosto vključuje emocionalno distanciranje od staršev. To lahko povzroči namerno zadrževanje čustvenih izrazov kot način vzpostavljanja meja.

Konkretni primer:
Sedemnajstletna Nina doživlja tesnobo zaradi prihodnosti, vendar se izogiba pogovorom s starši o tem. Del njenega procesa osamosvajanja vključuje občutek, da mora svoje skrbi reševati sama, čeprav ji to povzroča dodatno stisko.

Strah pred ranljivostjo

Najstniki se intenzivno zavedajo socialne presoje in pogosto doživljajo strah pred zavrnitvijo. Izražanje čustev predstavlja tveganje za ranljivost v obdobju, ko je potreba po sprejetosti izjemno visoka.

Konkretni primer:
Marko je globoko žalosten zaradi razpada prijateljstva, vendar se boji, da bi jokanje ali izražanje žalosti škodovalo njegovi socialni podobi “močnega fanta”. Namesto verbalnega izražanja čustev kaže jezo ali umik, ki sta družbeno bolj sprejemljiva odziva.

Pomanjkanje čustvenega besednjaka

Mnogi najstniki preprosto nimajo razvitega besednjaka za opisovanje kompleksnih čustvenih stanj. Brez ustreznih besed težko identificirajo in komunicirajo o svojih notranjih izkušnjah.

Konkretni primer:
Ko učiteljica vpraša Tjašo, kako se počuti zaradi konflikta s prijateljico, Tjaša odgovori samo “slabo”. Nima besed, s katerimi bi razlikovala med občutki izdaje, jeze, žalosti in zmedenosti, ki jih doživlja.

Socialno-kulturni dejavniki: Zunanji pritiski

Družbena pričakovanja glede čustvenega izražanja

Najstniki se soočajo z nasprotujočimi si družbenimi sporočili o čustvenem izražanju, še posebej glede na spol. Fantje se pogosto naučijo, da je izražanje ranljivih čustev znak šibkosti, medtem ko se dekleta pogosto spodbuja k pretiranemu upravljanju s čustvi drugih.

Konkretni primer:
Ko Tine doživi razočaranje zaradi športnega poraza, sliši komentarje kot “Moški ne jokajo” ali “Ne bodi punca.” Ta družbena sporočila ga učijo, da mora svoja pristna čustva skrivati.

Digitalna komunikacija in izguba neposrednih interakcij

Z naraščajočo digitalno komunikacijo najstniki izgubljajo priložnosti za razvoj nebesednih komunikacijskih veščin, ki so ključne za čustveno inteligenco.

Konkretni primer:
Ana večino komunikacije s prijatelji opravlja preko sporočil, kjer lahko uporablja emojijev namesto verbalnega opisovanja svojih čustev. Ko se znajde v situaciji neposrednega pogovora o težavni temi, nima razvitih veščin za artikulacijo svojih čustvenih odzivov.

Kulturne razlike v čustvenem izražanju

Kulturno ozadje pomembno vpliva na to, kako najstniki dojemajo in izražajo čustva. Nekatere kulture ne spodbujajo odprtega čustvenega izražanja.

Konkretni primer:
Andrej, ki prihaja iz kulture, kjer se ceni stoičnost in zadrževanje čustev, ima še dodatne težave pri izražanju svojih občutkov, saj doma ni nikoli videl modelov odprtega čustvenega izražanja.

Travmatične izkušnje in zgodnji razvoj

Vpliv zgodnjega navezovanja

Kakovost navezanosti v zgodnjem otroštvu pomembno vpliva na kasnejšo sposobnost prepoznavanja in izražanja čustev. Nevarno navezani otroci pogosto razvijejo strategije za potlačevanje ali pretirano izražanje čustev.

Konkretni primer:
Sara, ki je v zgodnjem otroštvu doživela nepredvidljive čustvene odzive staršev, se je naučila skrivati svoja čustva kot strategijo samozaščite. V adolescenci ta vzorec postane še izrazitejši, saj se boji, da bo izražanje pristnih čustev povzročilo zavrnitev.

Travma in čustvena disregulacija

Najstniki, ki so doživeli travmatične izkušnje, pogosto kažejo težave pri regulaciji in verbalizaciji čustev. Travma lahko povzroči kronično aktivacijo sistema za odziv na stres, kar otežuje sposobnost dostopanja do verbalno-analitičnih delov možganov.

Konkretni primer:
Matej, ki je doživel medvrstniško nasilje, doživlja intenzivna telesna občutja strahu in jeze, vendar jih težko poveže z besedami. Ko ga šolska svetovalna delavka vpraša o dogodkih, “zamrzne” in ne more verbalizirati svoje izkušnje.