Sreča je v majhnih stvareh
Sreča je nedokončno raziskan fenomen in v naših življenjih ima zelo pomembno vlogo ter vpliv na način življenja. Za vsakega izmed nas ne obstaja univerzalen recept, ki bi deloval na vse in v naša življenja prinašal srečo, psihološko blagostanje in dobro počutje.
3. oktobra 2021
Deli članek

Sreča je nedokončno raziskan fenomen in v naših življenjih ima zelo pomembno vlogo ter vpliv na način življenja. Za vsakega izmed nas ne obstaja univerzalen recept, ki bi deloval na vse in v naša življenja prinašal srečo, psihološko blagostanje in dobro počutje. A vendarle je v dosedanji literaturi bila sreča dodobra raziskana, predvsem pa v novejši teoriji o psihološkem blagostanju, vezanem na srečo. Teorijo PERMA model je postavil utemeljitelj pozitivne psihologije, Martin Seligman, vključuje pa pet elementov psihološkega blagostanja.

– P (»pleasant emotions«), prijetna čustva,
– E (»engagement«), angažiranost,
– R (»relationships«), medosebni odnosi,
– M (»meaning«), smisel in
– A (» achievement«) dosežki.

Prijetna čustva (P) so povezana z optimizmom, ki oblikuje in spodbuja kakovostnejše življenje, medosebne odnose, delo, aspiracije in kreativnost. Nenazadnje so prijetna čustva v tesni povezanosti z občutji sreče, zadovoljstva, osebne pomiritve in veselja. Četudi se srečujemo z vzponi in padci v življenju, je osredotočanje na pozitivne plati življenja zelo pomembno, saj nam pripomore k hitrejšemu in lažjemu preživljanju manj prijetnih obdobij. Tako lahko premagujemo tudi zahtevnejše izzive, ki jih srečujemo na življenjski poti in ohranjamo vztrajnost.

Angažiranost (E) pomeni aktivno pristopanje k življenju, zainteresiranost in agilnost k stvarem, s katerimi se ukvarjamo. Te nam prinašajo obilo užitka, zadovoljstva, pristnosti in pozornosti. Angažiranost je velikokrat povezana tudi s prepravljenostjo oziroma tokom (»flow), kar pomeni, da smo z določeno stvarjo (tj. aktivnost, dejavnost) toliko zatopljeni, da nas prevzamejo pozitivni občutki in zatopljenost, da izgubimo občutek za sebe, za čas in za okolico, v kateri smo. Skratka angažiranost je pomemben člen pri oblikovanju kakovostnega življenja, občutkov zadovoljstva in sreče, zato je potrebno ohranjati aktivnost in dejavnosti, ki v nas spodbujajo angažiranost.

Odnosi (R) predstavljajo osrednji člen doživljanja notranje sreče in zadovoljstva. Medosebni odnosi veljajo tudi kot varovalni sistem, tako da lažje prebrodimo neprijetna občutja in težje okoliščine, v katerih smo. V življenja prinašajo vzajemno povezanost, podporo, upanje, hvaležnost, nenazadnje pa imajo velik vpliv na širše življenjsko zadovoljstvo. Vzpostavljanje trdnih in iskrenih odnosov ter s tem okolja s prevladujočimi pozitivnimi odnosi nam nudi dodatno oporo v življenju in pogostejše občutenje pozitivnih čustev.

Smisel (M) kot osebno, subjektivno merilo prispeva k blagostanju in občutenju konkretnejši vrednosti življenja. Smisel izoblikuje razumevanje nas samih in naših namenov, to pa vodi v vlivanje upanja v prihodnost. Prav tako kot medosebni odnosi je tudi smisel naš varovalni sistem, da se lažje soočamo z manj prijetnimi občutji. Element smisla iz modela se navezuje tudi na angažiranost – pomembno je torej, da svojo energijo in čas posvetimo aktivnostim in dejavnostim, ki se nam zdijo smiselne ter v katerih uživamo.

Dosežki (A) so sestavljeni iz majhnih, jasnih ciljev, ki nadalje vodijo v širše uresničene želje, aspiracije, višje dosežke, spodbujeno in ohranjeno samovrednotenje in samozaupanje. Pomen samega dosežka se skriva tudi v trudu, ki ga vložimo v doseganje zastavljenega cilja. Ta pomembno spodbudi pozitivne občutke zadovoljstva, samoučinkovitost in razvojno miselnost. Osebe, ki dosegajo več dosežkov, so posledično pogosteje bolj empatične, sočutne, radostne, saj so tudi pogosteje vpletene v pozitivna čustva in srečo.

Opisani ključni elementi PERMA modela pomagajo pri doživljanju sreče, zadovoljstva​ in osmišljanja. Poskušajte spodbujati vse elemente, vse od prijetnih čustev, angažiranosti, odnosov, smisla in dosežkov. Uživajte in prepustite se občutkom sreče v vsem, tudi v najmanjših stvareh, ki vam jih življenje ponuja.

Vsebina prispevka je povzeta po Seligman, M. E. P. (2002). Authentic happiness: Using the new positive psychology to realize your potential for lasting fulfillment. Free Press. in Seligman, M. E. P. (2011). Flourish: A visionary new understanding of happiness and well-being. Free Press.