Ko otrok začne hoditi v šolo, se sooča z mnogimi novimi izzivi. Včasih pa ta prehod ni brez težav. Otrok se lahko začne soočati s stisko, ker težko sledi učnemu načrtu, se ne more osredotočiti na naloge ali pa se težko povezuje z vrstniki. Takšne težave so lahko zelo frustrirajoče tako za otroka kot za starše. Pomembno je, da starši prepoznajo signale in otroku nudijo ustrezno podporo, da bi se počutil varno in sposobno obvladovati izzive, s katerimi se sooča v šoli.
1. Razumevanje stiske otroka v šoli
Otrok, ki ima težave s koncentracijo ali socialnimi odnosi, lahko doživlja različne vrste stisk. Lahko se počuti izključeno iz socialnih krogov, se ne more osredotočiti na šolske naloge ali pa ima občutek, da ni dovolj dober v primerjavi z drugimi. Vse te izkušnje lahko vodijo v strah pred šolo, tesnobo ali celo upiranje obisku šole.
a) Težave s koncentracijo
Otrok, ki ima težave s koncentracijo, lahko pogosto odtava v mislih, pozabi naloge, se hitro utrudi ali postane zmeden med nalogami. To je lahko posledica številnih dejavnikov, kot so prekomeren stres, neustrezno spanje, pomanjkanje motivacije ali pa lahko nakazuje težave, kot so ADHD (motnja pozornosti s hiperaktivnostjo), čeprav to ne pomeni, da so vsi otroci, ki imajo težave s koncentracijo, nujno diagnosticirani s to motnjo.
b) Težave v odnosih z vrstniki
Če ima otrok težave v odnosih z vrstniki, to pogosto vodi v občutek osamljenosti, izključenosti ali celo sramu. Otrok morda ne ve, kako začeti pogovor z drugimi, kako izraziti svoja čustva ali kako se postaviti zase. Morda se počuti neprijetno v družbi drugih otrok, kar lahko vodi v izogibanje socialnim situacijam ali celo šoli.
2. Kako starši lahko pomagajo otroku, ki ima težave v šoli?
Če vaš otrok doživlja stisko zaradi šole, je pomembno, da kot starši prevzamete aktivno vlogo pri iskanju rešitev in podpori otroka. Tu je nekaj konkretnih načinov, kako lahko starši pomagajo:
a) Vzpostavite odprt dialog in poslušanje
Najpomembnejša stvar, ki jo lahko storite kot starši, je, da otroku omogočite prostor za izražanje njegovih občutkov. Če otrok doživlja stisko, je pomembno, da se počuti slišano in razumljeno. Posvetite se poslušanju, brez kritiziranja ali reševanja problema takoj. Z vprašanji, kot so: “Kaj ti je bilo danes v šoli težko?” ali “Ali je bilo kaj, kar te je razburilo?”, otroku pokažete, da vas res zanima, kaj se dogaja v njegovem življenju. Pomembno je tudi, da ste potrpežljivi in se zavedate, da otrok morda ne bo takoj odprl svojih čustev. Bodite pripravljeni, da boste z njim preživeli čas in mu dali priložnost, da se izrazi, ko bo pripravljen.
b) Pomagajte pri razvijanju strategij za koncentracijo
Če ima vaš otrok težave s koncentracijo, začnite z vzpostavitvijo strukturirane rutine doma, ki vključuje čas za učenje, počitek, igro in spanje. Otroci, ki se soočajo s težavami pri sledenju nalogam, pogosto koristijo preproste strategije, kot so razdelitev naloge na manjše korake in postavljanje kratkoročnih ciljev. Na primer, če mora otrok narediti domačo nalogo, mu lahko pomagate tako, da nalogo razdelite na manjše enote (npr. najprej eno stran, potem še eno) in mu dovolite kratek odmor po vsakem delu naloge. Določite točen čas za šolske naloge, da otrok ve, kaj pričakovati.
Zelo pomembno je, da poskrbite tudi za dovolj spanja. Slab spanec močno vpliva na sposobnost koncentracije in učenja, zato poskrbite, da ima otrok ustrezno količino počitka.
c) Spodbujanje socialnih veščin
Otrok, ki se težko povezuje z vrstniki, morda potrebuje pomoč pri razvijanju socialnih veščin. Starši mu lahko pomagajo tako, da ga spodbujajo k vključevanju v skupinske dejavnosti (npr. šport, ustvarjalne delavnice, igre z drugimi otroki) ter da mu pokažejo, kako pristopiti k drugim. Pomembno je, da starši otroku pomagajo pri gradnji samozavesti v socialnem okolju in da ga spodbujajo, da v svojih interakcijah s sošolci uporablja vljudnost, spoštovanje in sodelovanje.
Starši lahko tudi skupaj z otrokom vadijo vsakodnevne socialne veščine, kot so pozdravljanje, iskanje skupnih tem za pogovor, deljenje in poslušanje. Če otrok težko reši konflikte z vrstniki, mu pomagajte razumeti, kako se postaviti zase na miren in spoštljiv način. Pojasnite, da je sprejemanje različnih mnenj in iskanje kompromisov pomemben del prijateljskih odnosov.
d) Povezava z učitelji in šolo
Če se otrok še vedno sooča s težavami v šoli, je nujno, da kot starši sodelujete z učitelji. Pogovorite se z učiteljem o težavah, s katerimi se vaš otrok sooča, in skupaj poiščite načine za pomoč. Učitelji pogosto imajo dragocene informacije in strategije, kako pomagati otroku pri osredotočanju na šolske naloge ali izboljšanju socialnih veščin z vrstniki. Včasih je lahko koristno, da se dogovorite za dodatno podporo v šoli, kot so prilagoditve v razredu, pomoč učitelja za specifične naloge ali vključitev svetovalca, ki bi pomagal pri socialnih težavah.
3. Kako lahko igralna terapija pomaga otroku?
Igralna terapija je ena od učinkovitih metod, ki pomaga otrokom pri obvladovanju stisk, kot so težave s koncentracijo, socialni konflikti ali čustveni izzivi. Igralni terapevti uporabljajo igro kot orodje za raziskovanje otrokove notranje izkušnje in za spopadanje z njihovimi težavami na način, ki je otroku razumljiv in varen.
V igralni terapiji otrok skozi igro raziskuje in obdeluje svoja čustva, kar mu pomaga razviti čustveno odpornost in veščine za obvladovanje težav, ki jih ima v šolskem okolju. Igra ponuja otroku priložnost, da izrazi svoja čustva na neogrožajoč način in razume, kako obvladovati situacije, ki povzročajo stres, tesnobo ali frustracijo.
Poleg tega igralna terapija pomaga otrokom izboljšati socialne veščine, kot so sodelovanje, komunikacija, reševanje konfliktov in razumevanje čustev drugih. Z vključevanjem različnih terapevtskih tehnik, kot so igre z lutkami, risanje ali igre vlog, otrok pridobi nova orodja za soočanje z izzivi v šoli.
Če želite svojega otroka vključiti v psihoterapijo nam lahko pišete na info@prinstitut.com ali pokličete na 040 806 528.