Kako pripraviti otroka na spremembo vrtca?

Uredništvo
03 septembra, 2024

Sprememba vrtca je lahko za otroka velik izziv, saj vključuje prehod v novo okolje, srečevanje z novimi vzgojitelji in sklepanja novih prijateljstev. Takšne spremembe lahko pri otroku povzročijo občutek negotovosti, strahu in stiske. Zato je ključno, da starši pristopijo k temu procesu premišljeno, otroku pa nudijo potrebno čustveno podporo. Priprava na spremembo vrtca je lahko bistvena za to, da otrok ta prehod sprejme pozitivno in se lažje prilagodi na novo okolje.

1. Odkrit pogovor o spremembi

Prvi korak pri pripravi otroka na spremembo vrtca je odkrit pogovor. Pomembno je, da otroku razložite, zakaj bo prišlo do spremembe, in mu omogočite, da izrazi svoja čustva in skrbi. Bodite iskreni, a hkrati prilagodite informacije otrokovi starosti in stopnji razumevanja. Na primer, lahko rečete: “Preselili se bomo v novo hišo, zato boš obiskoval nov vrtec. Tam boš spoznal nove prijatelje in se naučil veliko novih stvari.”

2. Obisk novega vrtca pred začetkom

Preden otrok začne obiskovati nov vrtec, je priporočljivo, da skupaj obiščete vrtec in spoznate vzgojitelje ter okolje. Ta obisk lahko otroku pomaga, da se seznani z novim prostorom, ter zmanjša občutek neznanega in strahu. Če je mogoče, mu dovolite, da se igra v igralnici ali na igrišču, saj bo tako dobil občutek, da mu je novo okolje že nekoliko znano.

3. Spodbujanje pozitivnega pričakovanja

Pomembno je, da otroka spodbujate k pozitivnemu pričakovanju novega vrtca. Pogovarjajte se o stvareh, ki jih bo lahko doživel in se jih naučil v novem vrtcu. Morda bo tam nova igralnica, zanimive igrače ali drugačne dejavnosti, ki jih ni bilo v prejšnjem vrtcu. Osredotočite se na pozitivne vidike spremembe in otroku pomagajte razviti radovednost glede novega okolja.

4. Ohranjanje starih ritualov in rutin

Rutine in rituali dajejo otrokom občutek varnosti in predvidljivosti. Ko otrok prehaja v nov vrtec, je koristno, da ohranite določene rutine, ki jih je imel že prej. To lahko vključuje jutranje priprave, način preživljanja časa po vrtcu ali celo določene igrače, ki jih prinaša s seboj. Ohranjanje teh elementov kontinuitete mu bo pomagalo lažje sprejeti spremembo.

5. Prehodni predmeti za občutek varnosti

Tako kot pri ločitveni anksioznosti lahko tudi pri prehodu v nov vrtec otroku pomagajo prehodni predmeti, ki jih lahko vzame s seboj. To je lahko najljubša igrača, odejica ali predmet, ki ga spominja na dom. Ti predmeti delujejo kot sidro varnosti in domačega okolja ter pomagajo otroku, da se v novem vrtcu počuti bolj udobno.

6. Vzpostavitev povezave z novimi vzgojitelji

Povezava z novimi vzgojitelji je ključna za otrokovo prilagajanje. Starši lahko vzpostavijo komunikacijo z vzgojitelji še pred začetkom obiska vrtca in jih seznanijo z otrokovo osebnostjo, njegovimi potrebami in posebnostmi. To bo vzgojiteljem pomagalo bolje razumeti otroka in mu nuditi ustrezno podporo. Ko otrok vidi, da se starši in vzgojitelji dobro razumejo, se bo tudi sam lažje povezal z novimi vzgojitelji.

7. Pogovori po prvih dneh

Ko otrok začne obiskovati nov vrtec, je pomembno, da mu po vsakem dnevu omogočite, da izrazi svoja občutja in doživetja. Postavljajte mu odprta vprašanja, kot so: “Kaj si danes počel v vrtcu?” ali “S kom si se danes igral?” Prisluhnite mu z razumevanjem in priznajte njegova čustva, naj bodo pozitivna ali negativna. S tem mu boste pomagali predelati izkušnje in se lažje prilagoditi na novo okolje.

8. Bodite potrpežljivi in razumevajoči

Vsak otrok se na spremembe odziva drugače, zato je ključno, da ste potrpežljivi. Nekateri otroci se prilagodijo hitro, medtem ko drugi potrebujejo več časa. Bodite pozorni na otrokove potrebe in mu omogočite, da prilagajanje poteka v njegovem tempu. Če opazite, da ima otrok večje težave z novo situacijo, ne oklevajte in se posvetujte z vzgojitelji ali otrokovim pediatrom.

Sprememba vrtca je lahko za otroka velik korak, ki ga spremljajo različna čustva in izzivi. S premišljeno pripravo, podporo in razumevanjem lahko starši otroku olajšajo prehod v novo okolje ter mu pomagajo, da se v novem vrtcu počuti varno, sprejeto in samozavestno. Ključno je, da otroku omogočite, da izrazi svoja čustva, mu nudite stabilnost skozi rutine ter ga spodbujate k pozitivnemu sprejemanju novih izkušenj. Na ta način boste otroku omogočili, da spremembo doživi kot priložnost za rast in razvoj.

Uredništvo

Uredništvo našega bloga skrbi za redno objavljanje strokovnih prispevkov sodelavcev, objavljanje zgodb iz projekta Resnične zgodbe ter novic vezanih na delovanje inštituta.

Morda vas bo zanimalo tudi: