Igralna terapija – najprimernejša oblika terapije za otroke
Igralna terapija je izjemno učinkovita pri pomoči otrokom, saj upošteva njihov naravni način izražanja. Preko igre lahko otroci varno raziskujejo svoja čustva, se soočajo s težavami in razvijajo bolj zdrave načine obvladovanja življenjskih izzivov. Zaradi svoje nevsiljive in intuitivne narave igralna terapija omogoča otrokom, da se zdravijo na način, ki jim je najbolj domač – skozi igro.
19. februarja 2025
Deli članek

Otroci se od odraslih razlikujejo v tem, kako dojemajo in izražajo svoja čustva. Medtem ko odrasli večinoma uporabljajo verbalno komunikacijo, otroci pogosto nimajo razvite sposobnosti, da bi jasno izrazili svoje misli in občutke skozi besede. Njihov naravni način izražanja je igra. Prav zaradi tega je igralna terapija ena najbolj učinkovitih oblik terapevtskega dela z otroki.

Naravna potreba po igri

Igra je bistveni del otroškega razvoja. Preko igre otroci spoznavajo svet, razvijajo socialne spretnosti, se učijo reševanja problemov in izražajo svoja čustva. Igra jim omogoča, da na varen in simboličen način predelujejo stresne situacije, travmatične dogodke ali vsakodnevne skrbi. Igralna terapija izkorišča to naravno potrebo in otroku ponuja terapevtski prostor, kjer se lahko izrazi brez pritiska ali strahu pred presojanjem.

Kako otroci izražajo svoja čustva skozi igro

Otroci pogosto ne znajo opisati svojih občutkov, vendar jih lahko izrazijo skozi simboliko igre. Na primer, otrok, ki doživlja strah ali anksioznost, lahko v terapevtski sobi ponavlja prizore z igračami, kjer junak premaguje nevarnosti. Otrok, ki se spopada s travmo, lahko skozi igro znova in znova preigrava določene situacije, kar mu pomaga predelati dogodek. Terapevt s pozornim opazovanjem in usmerjanjem igre pomaga otroku prepoznati in izraziti čustva ter najti nove načine spoprijemanja s težavami.

Kako poteka srečanje igralne terapije?

Igralna terapija se odvija v posebej urejeni sobi, kjer ima otrok na voljo različne igrače, ustvarjalne materiale in simbolne predmete (npr. lutke, peskovnik, barve, glino). Prvi korak terapevta je vzpostavitev varnega in zaupljivega odnosa z otrokom. Otrok sam izbira, kako se bo igral, terapevt pa ga spremlja in po potrebi vstopa v igro.

Na primer, če otrok izbira agresivne igre, kot je boj med figuricami, lahko terapevt postavlja vprašanja, kot so: “Kaj se dogaja med tema dvema junakoma?” ali “Kako bi se zgodba lahko drugače končala?”. S tem otroku pomaga razumeti njegove notranje konflikte in mu ponudi nove perspektive.

V igralni terapiji ni prisile – otrok se izraža na svoj način in v svojem tempu. Terapevt ne interpretira igre na neposreden način, temveč omogoča, da otrok skozi igro sam pride do uvidov in rešitev.

Obrnite se na naše terapevte

Če čutite, da bi lahko igralna terapija pomagala vašemu otroku pri premagovanju stisk se lahko obrnete na naše terapevtke tako, da nam pišete na info@prinstitut.com ali nas pokličete na 040 806 528.