Dejavno starševstvo: Kako podpreti mladostnika na poti v odraslost
Dejavno starševstvo ni le odgovornost, ampak tudi priložnost za osebno rast in izgradnjo močnega odnosa z mladostnikom. S spoštovanjem, potrpežljivostjo in prisotnostjo lahko starši prispevajo k uspešnemu prehodu svojega otroka v odraslost in obenem sami doživijo globoko zadovoljstvo v svoji vlogi.
22. februarja 2025
Deli članek

Odraščanje je prelomno obdobje tako za mladostnike kot za njihove starše. Ko starši doumejo, da njihov otrok ne more dozoreti brez njihove izrecne pomoči, in v ta odnos dejavno vstopijo, lahko to prinese globoko zadovoljstvo vsem vpletenim. Ključno vprašanje pa je, kaj pomeni na dejaven način vstopiti v ta odnos in kako to storiti na najučinkovitejši način.

Dejavno starševstvo – kaj pomeni?

Dejavno starševstvo ne pomeni nadzora ali vsiljevanja lastnih prepričanj mladostniku, temveč zavestno in skrbno usmerjanje skozi izzive, s katerimi se srečuje. Vključuje razumevanje, potrpežljivost in pripravljenost biti prisoten v mladostnikovem življenju brez nepotrebnega vsiljevanja. Ključni elementi dejavnega starševstva so:

  • Aktivno poslušanje – Mladostniki potrebujejo občutek slišanosti in spoštovanja. Starši morajo biti pozorni na besede in tudi na neverbalne znake, saj s tem kažejo, da resnično prisluhnejo.
  • Empatija in razumevanje – Namesto kritike je ključno pokazati razumevanje in sprejemanje mladostnikovih občutkov.
  • Postavljanje jasnih meja – Mladostniki potrebujejo okvirje in strukturo, a hkrati tudi svobodo pri sprejemanju lastnih odločitev.
  • Spodbujanje samostojnosti – Starši morajo postopoma omogočiti mladostniku, da samostojno sprejema odločitve in nosi odgovornost za svoja dejanja.
  • Vodenje z zgledom – Mladostniki se učijo iz vedenja svojih staršev, zato je ključno, da sami kažejo vrednote, ki jih želijo prenesti na otroka.

Kako dejavno vstopiti v odnos z mladostnikom?

  1. Vzpostavite odprto komunikacijo
    Namesto ukazovanja ali zasliševanja mladostnika spodbujajte pogovor v sproščenem tonu. Postavljajte odprta vprašanja, ki omogočajo razmislek in spodbujajo dialog.
  2. Pokažite zanimanje za njihova področja
    Aktivno sodelovanje v mladostnikovih interesih (glasba, šport, umetnost) krepi odnos in omogoča naraven vstop v njihov svet.
  3. Omogočite varno okolje za izražanju občutkov
    Mladostniki pogosto doživljajo močna čustva. Starši naj se izogibajo minimiziranju njihovih težav in namesto tega ponudijo podporo ter razumevanje.
  4. Spodbujajte odgovornost
    Zaupanje in odgovornost hodita z roko v roki. Dajte mladostniku priložnost, da prevzame odgovornost za svoja dejanja, a mu pri tem bodite v oporo.
  5. Ohranite potrpežljivost in prilagodljivost
    Proces odraščanja je razgiban in zahteva prilagajanje s strani staršev. Potrpežljivost in fleksibilnost sta ključna dejavnika pri izgradnji zdravega odnosa.

Zadovoljstvo vloge starša

Ko starši dejavno vstopijo v odnos z mladostnikom, se lahko sami veliko naučijo o sebi in svojem starševskem slogu. Poleg tega doživijo občutek izpolnjenosti, saj spremljajo otrokovo rast in samostojnost. Zadovoljstvo izhaja iz zavedanja, da so mladostniku pomagali oblikovati močne temelje za odraslost, hkrati pa ohranjajo ljubečn in spoštljiv odnos.