Burnout pri starših: Nevidna kriza sodobnega starševstva
Sodobno starševstvo ni tekma za popolnost, temveč potovanje sočutja, učenja in rasti. Vsak starš je edinstveni, ranljivi posameznik, ki potrebuje podporo, razumevanje in prostor za lastno človeškost. Šele ko bomo sprejeli to resnico, bomo lahko gradili bolj zdrave, bolj pristne in manj obremenjujoče starševske izkušnje.
28. marca 2025
Deli članek

Sodobno starševstvo je postalo neverjetno zahtevna življenjska naloga. Danes starši nosijo breme, ki daleč presega tradicionalno skrb za otroke – postali so mentorji, učitelji, terapevti, logisti, kuharji in animatorji, vse hkrati in ves čas. Pravzaprav smo priča generaciji staršev, ki doživlja izgorelost kot vsakdanji statusni simbol.

Psihološke obremenitve sodobnega starševstva segajo globoko v notranje doživljanje posameznika. Nenehni pritiski popolnosti, ki jih ustvarjajo socialni mediji, postavljajo nerealne standarde. Vsak trenutek starševstva je postal potencialna priložnost za primerjavo – od pravilno pripravljene šolske malice do fotografije idealnega družinskega izleta. Takšno nenehno tekmovanje ustvarja ogromno psihično izčrpanost.

Ekonomske razmere dodatno zaostrujejo situacijo. Večina staršev danes dela polni delovni čas, hkrati pa od njih družba pričakuje intenzivno in angažirano starševstvo. Usklajevanje profesionalnih obveznosti z vzgojo otrok je postalo nemogoče breme. Finančni pritiski, negotovost trga dela in želja po zagotavljanju optimalnih pogojev za otroke ustvarjajo kombinacijo stresa, ki ga prejšnje generacije niso poznale.

Digitalna doba je prinesla nove izzive. Otroci preživijo veliko časa pred zasloni, kar od staršev zahteva konstantno navigacijo med tehnologijo in pristnimi socialnimi stiki. Hkrati morajo starši sami obvladovati lastno digitalno življenje, službo, gospodinjstvo in vzgojo. Tak večopravilnosti nobeno človeško bitje ni kos brez posledic.

Zaskrbljujoče je, da burnout pri starših pogosto ostaja neviden. Ker je starševstvo percepirano kot srečno, izpolnjujoče poslanstvo, se izgorelost doživlja kot osebno selektorstvo. Starši se počutijo krivi, če priznavajo svojo izčrpanost, namesto da bi poiskali pomoč in podporo.

Strategije za ohranjanje duševnega zdravja so ključnega pomena. Pomembno je vzpostavljanje jasnih meja med delom in družinskim življenjem. To pomeni učinkovito upravljanje časa, postavljanje prioritet in nenazadnje – sprejemanje dejstva, da popolno starševstvo ne obstaja. Vsak starš potrebuje čas zase, trenutke regeneracije in prostora za lastne potrebe.

Pomembno je tudi vzpostavljanje podpornih mrež. To lahko vključuje partnersko usklajevanje obveznosti, pomoč sorodnikov, povezovanje z drugimi starši ali celo strokovno podporo. Psihološko svetovanje, delavnice starševstva in skupinske terapije ponujajo orodja za soočanje s stresom in izgorelostjo.

Samorefleksija postaja ključni mehanizem preprečevanja izgorelosti. Starši se morajo zavedati lastnih omejitev, znakov izčrpanosti in biti pripravljeni prositi za pomoč. Enako pomembno je negovanje lastnih individualnih interesov, hobiji in čas, ki ni povezan izključno z starševsko vlogo.

Sodobno starševstvo ni tekma za popolnost, temveč potovanje sočutja, učenja in rasti. Vsak starš je edinstveni, ranljivi posameznik, ki potrebuje podporo, razumevanje in prostor za lastno človeškost. Šele ko bomo sprejeli to resnico, bomo lahko gradili bolj zdrave, bolj pristne in manj obremenjujoče starševske izkušnje.

Burnout ni poraz. Je klic k spremembi, k ponovnemu premisleku o tem, kaj starševstvo zares pomeni.