ARHIV PRISPEVKOV
10 vprašanj za poglobitev partnerskega odnosa
Partnerski odnos je eden najpomembnejših vidikov človekovega življenja. Eden izmed načinov za krepitev povezanosti je zastavljanje vprašanj, ki spodbujajo odprto komunikacijo in razumevanje.
Valentinovo je priložnost, da se bolje spoznava
Valentinovo ni le praznik ljubezni, ampak tudi priložnost za osebno in partnersko rast. Je trenutek, ko se lahko ustavite, ozavestite svoje občutke in odnos ter načrtujete, kako boste skupaj gradili prihodnost. Naj bo letošnje Valentinovo več kot le izmenjava daril – naj bo trenutek, ki bo za vedno zapisan v vajino zgodbo.
Kaj si lahko podarimo za valentinovo?
Nematerialna darila za valentinovo so čudovit način, kako pokazati ljubezen in obogatiti odnose. Poudarjajo pomen časa, pozornosti in iskrene skrbi za osebe, ki jih imamo radi. Takšna darila ne potrebujejo škatel ali pentelj – njihova vrednost je včasih neprecenljiva in ostane z nami mnogo dlje kot katerikoli fizični predmet. Letos poskusite nekaj drugačnega in svoji ljubljeni osebi podarite nekaj, kar pride naravnost iz srca.
Kaj srečne osebe počnejo drugače?
Sreča ni nekaj, kar pride samo od sebe. Je rezultat zavestnih izbir, miselnih vzorcev in dejanj. S tem, ko posnemamo navade srečnih ljudi, lahko tudi sami postanemo bolj zadovoljni in izpolnjeni. Ključ je v majhnih korakih, ki jih vpeljemo v svoje vsakdanje življenje, in v vztrajnosti pri njihovi praksi.
Čustvena preobremenjenost z odnosi: kako jo prepoznati, ozavestiti in ublažiti
Čustvena preobremenjenost z odnosi je pogost, a obvladljiv pojav. Ključno je, da jo prepoznate, razumete vzroke in se osredotočite na strategije, ki vas bodo podprle na poti k boljšemu počutju. Z ozaveščenim pristopom in ustreznimi orodji lahko povrnete ravnotežje v svoje odnose in življenje.
Kako ohranjati spoštovanje v komunikaciji?
Ohranjanje spoštovanja v komunikaciji je proces, ki zahteva zavestno prizadevanje in prakso. Ključ je v tem, da sogovornika obravnavamo tako, kot bi si želeli, da oni obravnavajo nas. S poslušanjem, empatijo, prijaznostjo in pripravljenostjo na razumevanje lahko ustvarjamo boljše odnose in prispevamo k boljšemu okolju za vse udeležence pogovora. Spoštovanje ni zgolj vljudnost – je odraz naše zrelosti in sposobnosti graditi mostove med različnimi svetovi.
Strah me je vstopiti v partnerski odnos
Strah pred vstopom v partnerski odnos je pogosto naravna posledica naših življenjskih izkušenj in človeške potrebe po zaščiti pred bolečino. Razumevanje, kako naše otroštvo in pretekli odnosi vplivajo na naše vedenje, je ključno za premagovanje tega strahu. S potrpežljivostjo, odprtostjo in pripravljenostjo na rast pa lahko ustvarimo odnose, ki temeljijo na zaupanju, varnosti in ljubezni.
Izgorelost na delovnem mestu: kaj je, kako jo prepoznati in kako jo preprečiti?
Izgorelost na delovnem mestu je resna težava, ki zahteva pozornost posameznikov in organizacij. Prepoznavanje zgodnjih znakov, postavljanje meja in ustvarjanje podpore na delovnem mestu so ključni koraki k preprečevanju in obvladovanju izgorelosti. Pomembno je, da se zavedamo, da skrb za lastno dobro počutje ni le osebna odgovornost, ampak tudi osnova za dolgoročni uspeh in zadovoljstvo.
So edinci res tako osamljeni?
Edinci niso nepopolni ali prikrajšani zaradi pomanjkanja bratov in sester. Sodobne raziskave kažejo, da imajo številne prednosti, ki jih lahko starši z ustrezno podporo dodatno spodbujajo. Namesto da se osredotočamo na stereotipe, je pomembno razumeti, da sreča in uspeh otroka ne izhajata iz števila sorojencev, temveč iz kakovosti odnosov, ki jih gradi s svojimi starši in vrstniki.
Kako lahko igralna terapija pomaga otroku pri soočanju s čustvenimi stiskami?
Igralna terapija je močno orodje za pomoč otrokom pri soočanju s čustvenimi stiskami. Skozi igro se otroci naučijo izražati in razumeti svoja čustva, pridobijo občutek nadzora in razvijajo socialne ter čustvene spretnosti. S pomočjo usposobljenega terapevta in podpore staršev lahko otroci skozi igralno terapijo zaživijo bolj srečno in uravnoteženo življenje.
Brezplačen tečaj: Pot do boljšega starševstva – praktična znanja za vsak dan
V okviru projekta Ministrstva za vzgojo in izobraževanje RS »TEMELJNE KOMPETENCE 2023–2029«...
Upokojitev kot prelomnica: psihološke spremembe in prehod v nov življenjski ritem
Upokojitev je naraven del življenjskega cikla, vendar zahteva aktivno prilagoditev na nove okoliščine. Z ustreznim načrtovanjem, podporo in zavedanjem, da je to obdobje lahko priložnost za rast in razvoj, lahko posameznik prebrodi izzive upokojitve in najde zadovoljstvo v novem življenjskem ritmu. Sprejetje sprememb, ohranjanje socialne povezanosti in negovanje svojih interesov so ključni elementi, ki lahko upokojitev spremenijo v obdobje izpolnitve in miru.
Ostanite v stiku z nami
S prijavo na psihološke e-novice se boste pridružili vsem, ki že prejemajo novosti povezane z našimi programi, skupinami in izobraževanji. Prav tako pa bomo poskrbeli, da pridejo vse vsebine iz našega bloga v vaš e-poštni nabiralnik.